Ministry of Foreign Affairs and Trade senior managers.

  • Chris Seed
    Chief Executive and Secretary of Foreign Affairs and Trade
    • Amy Laurenson
      Chief of Staff
    • Audrey Sonerson
      Deputy Chief Executive - People and Operations Group
      • Linda Thwaites
        Divisional Manager - HR Business Partners
      • Tamsin Lakeman
        Divisional Manager - Organisational Resilience Division
      • Mike Pilkington
        Chief Information Officer - Information Management Division
      • John Saunders
        Divisional Manager - HR Organisational Capabilities Division
      • Mark Richards
        Divisional Manager - Commercial Division
      • Mary-Anne Crompton
        Divisional Manager - Security Division
      • Chris Boalch
        Divisional Manager - Portfolio and Delivery Services Division
      • Phil Goulin
        Chief Financial Officer - Finance Division
      • Sacha Anderson
        Divisional Manager - Asset Management Division
      • Vicki Poole
        Divisional Manager - People Capabilities Division
    • Ben King
      Deputy Chief Executive
      • Martin Wikaira
        Divisional Manager - Maori Policy Unit
      • Cecile Hillyer
        Divisional Manager - International Security and Disarmament Division
      • Andrew Cutler
        Divisional Manager - Communications Division
      • David Taylor
        Divisional Manager - COVID Policy Coordination Division
      • Rachel Fry
        Divisional Manager - Strategy and Performance Division
      • Sylvester Shamy
        Assistant Secretary, Risk Governance and Assurance
    • Rob Taylor
      Deputy Secretary - Europe, Middle East and Africa, and Aus Group
      • Pip McLachlan
        Divisional Manager - Europe Division
      • Dawn Bennet
        Divisional Manager - Australia Division
      • Stuart Horne
        Divisional Manager - Middle East and Africa Division
    • Andrea Smith
      Deputy Secretary - APEC New Zealand.
      • Deborah Jones
        Director, Resourcing and Culture - Resourcing & Culture Division
      • Kerry-Lynn Sorrell
        Deputy Senior Responsible Owner - Office of the DSRO
      • Mark Talbot
        Divisional Manager - APEC Policy Division
      • Pete Cox
        Director - Virtual Experience Division
    • Deborah Geels
      Deputy Secretary - Multilateral and Legal Affairs Group
      • Gabby Rush
        Divisional Manager - Consular Division
      • Rosemary Paterson
        Divisional Manager - Environment Division
      • Mark Ramsden
        Divisional Manager - United Nations and Commonwealth Division
      • Matthew Andrews
        Corporate Counsel - Corporate Legal Unit
      • Rodney Harris
        Divisional Manager - Protocol Division
      • Victoria Hallum
        Divisional Manager - Legal Division
      • Kay Harrison
        Ambassador - Climate Change Divison
    • Grahame Morton
      Deputy Secretary - Americas and Asia Group
      • Heath Fisher
        Divisional Manager - Americas Division
      • Andrew Needs
        Divisional Manager - South and South East Asia Division
      • Paula Wilson
        Divisional Manager - North Asia Division
    • Jonathan Kings
      Deputy Secretary - Pacific and Development Group
      • Ben McKenzie
        Divisional Manager, Education, Infrastructure, Agriculture - Sustainable Development Sector & Thematic Division
      • Deb Collins
        Divisional Manager - Partnerships, Humanitarian & Multilateral Division
      • Desmond Tupangaia
        Divisional Manager - Pacific Regional Division
      • Jackie Frizelle
        Divisional Manager - Pacific Bilateral Division-Polynesia & French Pac
      • Joanna Kempkers
        Divisional Manager - Global Development & Scholarships Division
      • John Capper
        Divisional Manager - Pacific Bilateral Division-Melanesia & Micronesia
      • Vacant
        Divisional Manager Capability & Insights - Capability & Insights Division
    • Vangelis Vitalis
      Deputy Secretary - Trade and Economic Group
      • Catherine Graham
        Divisional Manager - Economic Division
      • Clare Kelly
        Divisional Manager - Trade Negotiations Division
      • Caroline Bilkey
        Assistant Secretary, Auckland - Auckland
      • Barney Riley
        Lead Negotiator - Principal Advisers and Lead Negotiators
      • Vacant
        Lead Negotiator - Principal Advisers and Lead Negotiators